مقالات

یافته های بالینی و اپیدمیولوژیک کودکان مبتلا به سندرم نقص ایمنی اکتسابی در 4 استان ایران

چکیده
مقدمه: ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) هنوز یک چالش قابل توجه در سراسر جهان ، به ویژه در کشورهای در حال توسعه است. علی رغم این واقعیت که HIV در کودکان به یکی از چالش برانگیزترین بیماری ها تبدیل شده است، به نظر می رسد ایدز کودکان در ایران یک بیماری ناشناخته است و کمبود مطالعات در مورد آن وجود دارد. هدف از این مطالعه توصیف ویژگیهای کودکان HIV مثبت مراجعه کننده به بیمارستانهای استانهای تهران ، کرمانشاه ، کردستان و قم در ایران بود.
مواد و روشها: این مطالعه یک بررسی گذشته نگر از سوابق پزشکی 61 کودک مبتلا به HIV بود که طی یک دوره 3 ساله (2013-2016) در بیمارستانهای کودکان در چهار استان ایران پذیرفته شدند.
يافته ها: فراواني HIV در مركز ايران (استان هاي تهران و قم) بيشتر بود (N = 37, 61%). بیشتر بیماران مبتلا بین 5 تا 15 سال داشتند ، 52٪ مذکر و 93٪ سابقه HIV در خانواده خود داشتند. میانه سنی در تشخیص HIV 2 سال بود. بیشتر بیماران بستری در بیمارستان مرخص شدند و فقط دو بیمار (3٪) به دلیل عفونت HIV فوت کردند. اکثر قریب به اتفاق بیماران (93٪) از طریق انتقال مادر آلوده شده اند و درصد کمی (29٪) قبل از 1 سالگی تشخیص داده شده اند. همه آنها در مرحله سوم بیماری بودند. همه بیماران آزمایش HIV PCR مثبت داشتند. HIV EIA در اکثر موارد مثبت بود (98٪). سابقه اعتیاد در خانواده در 22 مورد (36٪) نشان داده شد. کاهش وزن (N = 51 ، 84٪) ، تب طولانی مدت (N = 50 ، 81٪) و عفونت تنفسی (N = 26 ، 47٪) شایعترین علائم بودند.
نتیجه گیری: این مطالعه شیوع بالای HIV اطفال را در کودکان 5-15 ساله در چهار استان ایران نشان می دهد. راهکارهای جدید برای جلوگیری و از بین بردن انتقال HIV از مادر به کودک ، امکانات تشخیصی و درمان مادران آلوده در دوران بارداری در کشور ما بسیار توصیه می شود.

author-avatar

درباره مرکز تحقیقات بیماری های عفونی کودکان

بخش عفوني بيمارستان مركز طبي كودكان از شناخته شده ترين مراكز معتبر علمي- آموزشي در ايران است كه در سال 1347 تاسيس شد. اين مركز با بهره گيري از اساتيد مجرب بر حسب نياز جامعه اسلامي علاوه بر خدمات آموزشي و درماني در زمينه فعايتهاي پژوهشي نيز فعال بوده است. از آنجا كه بخش عفوني علاوه بر آموزش دانشجويان پزشكي و دستيار تخصصي كودكان دستيار فوق تخصصي عفوني را انجام مي دهد وجود آزمايشگاه تحقيقاتي كامل و كار آمد براي ارايه سرويسهاي تخصصي و فوق تخصصي به بيماران و همچنين جايگاهي براي انجام مطالعات پژوهشي در قالب پايان نامه و يا ساير موارد پژوهشي لازم و ضروري به نظر مي رسيد تا اينكه با سعي و تلاش بنيانگذاران اوليه از جمله مرحوم استاد دكتر احمد سيادتي و ادامه مسير توسط نيروهاي مجرب تازه نفس فضا و امكانات لازم و همچنين وسايل و مواد آزمايشگاهي مختلف با بودجه هاي دولتي و كمكهاي مردمي فراهم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *