مقالات

فراوانی بالای انتروكوكوس فكالیس مقاوم به ونكومایسین دریک بیمارستان پزشکی كودكان در ایران

زمينه و هدف: انتروكوكها در سال هاي اخير به عنوان پاتوژن هاي مهم بيمارستاني ظاهر شده اند. اگرچه بیشتر عفونت های انسانی انتروکوکی ناشی از انتروکوکوس فکالیس است ، اما اکثر مطالعات مربوط به مقاومت در برابر ونکومایسین معمولاً به ایزوله های انتروکوکوس فاسیوم محدود شده است و اطلاعات کمی درباره انتروکوکوس فکالیس موجود است . بنابراین ما این مطالعه را جمع اوری کردیم تا اطلاعاتی در مورد شیوع انتروکوکوس فکالیس مقاوم در برابر وانکومایسین (VREF) و ژنهای مسئول مقاومت به دست آوریم.
مواد و روش ها: تعداد91 سویه جدا شده از بيماران مختلف بستري شده در مركز پزشكي كودكان از مرداد 1388 تا خرداد 1389 در اين مطالعه مقطعي قرار گرفتند. آزمایش ضد میکروبی با استفاده از روش انتشار دیسک Kirby-Bauer مطابق با انستیتوی استاندارد آزمایشگاه های بالینی (CLSI) انجام شد.
يافته ها: از بين همه جدايه ها ، 15 مورد (16٪) به عنوان(VREF) شناسايي شدند. تجزیه و تحلیل PCR نشان داد که تمام جدایه های VREF برای ژن vanA مثبت بودند.
نتيجه گيري: مطالعه حاضر بالاترين دامنه شیوع VREF را در ايران گزارش مي كند. افزایش دامنه VREF ، همانطور که با افزایش سریع تعداد ایزوله های VanA مشاهده می شود ، باید در روش های کنترل عفونت در نظر گرفته شود.

author-avatar

درباره مرکز تحقیقات بیماری های عفونی کودکان

بخش عفوني بيمارستان مركز طبي كودكان از شناخته شده ترين مراكز معتبر علمي- آموزشي در ايران است كه در سال 1347 تاسيس شد. اين مركز با بهره گيري از اساتيد مجرب بر حسب نياز جامعه اسلامي علاوه بر خدمات آموزشي و درماني در زمينه فعايتهاي پژوهشي نيز فعال بوده است. از آنجا كه بخش عفوني علاوه بر آموزش دانشجويان پزشكي و دستيار تخصصي كودكان دستيار فوق تخصصي عفوني را انجام مي دهد وجود آزمايشگاه تحقيقاتي كامل و كار آمد براي ارايه سرويسهاي تخصصي و فوق تخصصي به بيماران و همچنين جايگاهي براي انجام مطالعات پژوهشي در قالب پايان نامه و يا ساير موارد پژوهشي لازم و ضروري به نظر مي رسيد تا اينكه با سعي و تلاش بنيانگذاران اوليه از جمله مرحوم استاد دكتر احمد سيادتي و ادامه مسير توسط نيروهاي مجرب تازه نفس فضا و امكانات لازم و همچنين وسايل و مواد آزمايشگاهي مختلف با بودجه هاي دولتي و كمكهاي مردمي فراهم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *