مقالات

عدم وجود نقش ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2) بر پیشرفت HIV در بیماران مبتلا به HIV

عدم وجود نقش ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2) بر پیشرفت HIV در بیماران مبتلا به HIV

چکیده

زمینه: ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2) یک عفونت شایع در بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی بدن (HIV) است و ممکن است با افزایش بار ویروس HIV و کاهش تعداد CD4 ، پیشرفت HIV را تسریع کند. با این حال ، اطلاعات موجود در مورد تأثیر مثبت بودن HSV-2 بر پیشرفت HIV در افراد HIV کامل و قطعی نیست. بنابراین ، هدف ما تعیین شیوع HSV-2 در بیماران مبتلا به HIV و کنترلهای عادی و همچنین بررسی ارتباط بار ویروس HIV و تعداد CD4 با میزان تشخیص سرولوژیکی HSV-2 بود. پس از آن ، ما ارتباط سرولوژیکی HSV-2 را با تغییر در تعداد CD4 و بار ویروس HIV در افراد تحت بررسی ، پس از یک سال پیگیری مطالعه کردیم.

مواد و روش ها: در این مطالعه 116 بیمار مبتلا به HIV و 85 فرد سالم از تهران، ایران وارد مطالعه شدند. آنتی بادی HSV-2 IgG توسط ELISA تشخیص داده شد. تعداد CD4 با استفاده از فلوسيتومتري اندازه گيري شد و تعداد نسخه هاي HIV RNA با استفاده از روش  real-time PCR تعيين شد.

يافته ها: شيوع IgG HSV-2 در بيماران مبتلا به HIV و در گروه کنترل 0٪ (در گروه کنترل 0/0 = P) بود. انتقال HSV-2 در 43/2٪ از بیماران HIV پس از یک سال مشاهده شد. تفاوت معنی داری در رابطه با تغییر سرولوژیکی HSV-2 با تعداد CD4 و بار ویروس HIV RNA در گروه مطالعه ما در ابتدای مطالعه و پس از یک سال مشاهده نشد.

نتیجه گیری: نتایج ما نشان داد که شیوع و شیوع عفونت HSV-2 در موارد HIV ما پایین است و در گروه کنترل ناچیز است. با این حال ، به نظر می رسد که عفونت HIV / HSV2 نقشی در تسریع عفونت HIV ندارد.

author-avatar

درباره مرکز تحقیقات بیماری های عفونی کودکان

بخش عفوني بيمارستان مركز طبي كودكان از شناخته شده ترين مراكز معتبر علمي- آموزشي در ايران است كه در سال 1347 تاسيس شد. اين مركز با بهره گيري از اساتيد مجرب بر حسب نياز جامعه اسلامي علاوه بر خدمات آموزشي و درماني در زمينه فعايتهاي پژوهشي نيز فعال بوده است. از آنجا كه بخش عفوني علاوه بر آموزش دانشجويان پزشكي و دستيار تخصصي كودكان دستيار فوق تخصصي عفوني را انجام مي دهد وجود آزمايشگاه تحقيقاتي كامل و كار آمد براي ارايه سرويسهاي تخصصي و فوق تخصصي به بيماران و همچنين جايگاهي براي انجام مطالعات پژوهشي در قالب پايان نامه و يا ساير موارد پژوهشي لازم و ضروري به نظر مي رسيد تا اينكه با سعي و تلاش بنيانگذاران اوليه از جمله مرحوم استاد دكتر احمد سيادتي و ادامه مسير توسط نيروهاي مجرب تازه نفس فضا و امكانات لازم و همچنين وسايل و مواد آزمايشگاهي مختلف با بودجه هاي دولتي و كمكهاي مردمي فراهم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *