مقالات

شیگلوز و تغییرات حساسیت ضد میکروبی طی 6 سال

چکیده

مقدمه: شیگلوز یک بیماری اسهالی ناشی از شیگلا spp. می باشد. عمده موارد ابتلا و مرگ در بین کودکان زیر 5 سال است. در موارد شدید، درمان آنتی بیوتیکی برای کم کردن خطر عوارش شدید و مرگ توصیه می شود. شیوع گونه های مختلف شیگلا و الگوهای مختلف آنتی بیوتیکی در گذر زمان تغییر میکند.
اهداف: هدف از انجام مطالعه فعلی بررسی تغییرات شیوع گونه های شیگلا و حساسیت آنتی بیوتیکی آن ها در بین کودکان صفر تا 14 سال مراجعه کننده به مرکز طبی کودکان، تهران، ایران از سال 2009 تا 2014 بوده است.
روش اجرا: نتایج کشت مدفوع به صورت گذشته نگر برای تعیین شیوع گونه های مختلف شیگلا، الگوی حساسیت آنتی بیوتیکی آن ها و تغییراتشان در بزرگترین دانشگاه وابسته به مرکز کودکان در تهران آنالیز شد.
نتایج: از میان 40700 کشت مدفوع، 507 مورد برای شیگلا spp. مثبت بودند. اغلب موارد در کودکان زیر 5 سال اتفاق افتاده بود. شیگلوز در میان پسران شایع تر بود. شایع ترین گونه ها شیگلا سونئی و شیگلا فلکسنری بودند. به طور کلی، بیشترین حساسیت را به سفوتاکسیم و بیشترین مقاومت را به کوتریموکسازول داشتند. مقاومت به سفوتاکسیم و نالیدیکسیک اسید سالانه افزایش یافته است. مقاومت به آمپی سیلین یک روند نزولی داشته و مقاومت به کوتریموکسازول تقریبا ثابت بوده است.
نتیجه گیری: شایع ترین گونه شیگلا از شیگلا فلکسنری به شیگلا سونئی طی این سالها تغییر کرده است. در مقایسه با مطالعات گذشته مقاومت به نالیدیکسیک اسید افزایش و مقاومت به آمپی سیلین کاهش یافته است. شیوع و الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی گونه های مختلف شیگلا در طی زمان ها و مناطق مختلف در حال تغییر است. برای اخذ تصمیمات مناسب درمانی، نظارت بر این تغییرات الزامی است.

author-avatar

درباره مرکز تحقیقات بیماری های عفونی کودکان

بخش عفوني بيمارستان مركز طبي كودكان از شناخته شده ترين مراكز معتبر علمي- آموزشي در ايران است كه در سال 1347 تاسيس شد. اين مركز با بهره گيري از اساتيد مجرب بر حسب نياز جامعه اسلامي علاوه بر خدمات آموزشي و درماني در زمينه فعايتهاي پژوهشي نيز فعال بوده است. از آنجا كه بخش عفوني علاوه بر آموزش دانشجويان پزشكي و دستيار تخصصي كودكان دستيار فوق تخصصي عفوني را انجام مي دهد وجود آزمايشگاه تحقيقاتي كامل و كار آمد براي ارايه سرويسهاي تخصصي و فوق تخصصي به بيماران و همچنين جايگاهي براي انجام مطالعات پژوهشي در قالب پايان نامه و يا ساير موارد پژوهشي لازم و ضروري به نظر مي رسيد تا اينكه با سعي و تلاش بنيانگذاران اوليه از جمله مرحوم استاد دكتر احمد سيادتي و ادامه مسير توسط نيروهاي مجرب تازه نفس فضا و امكانات لازم و همچنين وسايل و مواد آزمايشگاهي مختلف با بودجه هاي دولتي و كمكهاي مردمي فراهم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *