مقالات

روند حساسیت ضدمیکروبی در استرپتوکوکوس پنومونیه طی یک دوره یازده ساله در یک بیمارستان کودکان مرجع ایرانی

چکیده
مقدمه و اهداف
ظهور مقاومت آنتی بیوتیکی در استرپتوکوکوس پنومونیه نگرانی جهانی را طی سه دهه گذشته افزایش داده است. این مطالعه با هدف تعیین حساسیت ضدمیکروبی نمونه های استرپتوکوکوس پنومونیه جدا شده از بیماران در بیمارستان مرکز طبی کودکان طی سال های 2001 تا 2011 انجام شده است.
مواد و روش ها
طی یک دوره 11 ساله، مجموع 194 نمونه استرپتوکوکوس پنومونیه در بیمارستان مرکز طبی کودکان جمع آوری شد. تست حساسیت ضد میکروبی با استفاده از روش انتشار دیسک Kirby-Bauer انجام شد و آنالیز سری های زمانی برای بررسی تغییرات حساسیت ضد میکروبی در گذر زمان استفاده شد.
نتایج و نتیجه گیری
حساسیت ضدمیکروبی استرپتوکوکوس پنومونیه به آنتی بیوتیک های مختلف از سال 2001 تا 2011 به این صورت کاهش یافته است: پنی سیلین از 78% تا 32%، اریترومایسین از 75% تا 35%، کلرامفنیکل از 94% به 55%، آمپی سیلین از 70% به 62%، سفتریاکسون از 100% به 87%، سولفامتوکسازول از 57% به 40%. ما هیچ تفاوت معناداری بین حساسیت نمونه ها از منابع استریل و غیراستریل پیدا نکردیم. این یک کلید مهم برای در نظر گرفتن نظارت ضد میکروبی به عنوان یک عامل اساسی برای جلوگیری از ایجاد مقاومت ضد میکروبی است.

author-avatar

درباره مرکز تحقیقات بیماری های عفونی کودکان

بخش عفوني بيمارستان مركز طبي كودكان از شناخته شده ترين مراكز معتبر علمي- آموزشي در ايران است كه در سال 1347 تاسيس شد. اين مركز با بهره گيري از اساتيد مجرب بر حسب نياز جامعه اسلامي علاوه بر خدمات آموزشي و درماني در زمينه فعايتهاي پژوهشي نيز فعال بوده است. از آنجا كه بخش عفوني علاوه بر آموزش دانشجويان پزشكي و دستيار تخصصي كودكان دستيار فوق تخصصي عفوني را انجام مي دهد وجود آزمايشگاه تحقيقاتي كامل و كار آمد براي ارايه سرويسهاي تخصصي و فوق تخصصي به بيماران و همچنين جايگاهي براي انجام مطالعات پژوهشي در قالب پايان نامه و يا ساير موارد پژوهشي لازم و ضروري به نظر مي رسيد تا اينكه با سعي و تلاش بنيانگذاران اوليه از جمله مرحوم استاد دكتر احمد سيادتي و ادامه مسير توسط نيروهاي مجرب تازه نفس فضا و امكانات لازم و همچنين وسايل و مواد آزمايشگاهي مختلف با بودجه هاي دولتي و كمكهاي مردمي فراهم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *