مقالات

روشهای اخیر در تولید واکسن پنوموکوکی با سلول کامل: یک مطالعه مروری

روشهای اخیر در تولید واکسن پنوموکوکی با سلول کامل: یک مطالعه مروری

چکیده

علیرغم وجود واکسنهای نسبتاً مؤثر ، استرپتوکوک پنومونیه هنوز هم عوارض  شیوع و مرگ و میر گسترده ای را به دنبال دارد. واکسنهای فعلی حاوی پلی ساکاریدهای آزاد یا ترکیبات پروتئین پلی ساکارید هستند ، اما در برابر سروتیپ هایی که در واکسن ها وجود ندارند ، محافظت نمی کنند. بنابراین ، تولید واکسن های جایگزین از اولویت و اهمیت بالایی برخوردار است. محققان متعددی دریافتند که آنتی ژنهای محافظتی رایج در پنوموکوک در بسیاری یا همه سروتیپ ها مشترک هستند.

مالی و همکاران در مطالعه خود ، سلولهای کاملاً فاقد کپسول شده را به عنوان یک واکسن جایگزین توصیه کرده اند. تعدادی از آنتی ژن های  احاطه نشده توسط کپسول در سال 2001 در یک پیکر بندی بومی ارائه شدند. این مطالعه با هدف ارائه این گزینه  به عنوان واکسن پنوموکوکی و نتایج حاصل از آن در یک مدل حیوانی انجام شد.

author-avatar

درباره مرکز تحقیقات بیماری های عفونی کودکان

بخش عفوني بيمارستان مركز طبي كودكان از شناخته شده ترين مراكز معتبر علمي- آموزشي در ايران است كه در سال 1347 تاسيس شد. اين مركز با بهره گيري از اساتيد مجرب بر حسب نياز جامعه اسلامي علاوه بر خدمات آموزشي و درماني در زمينه فعايتهاي پژوهشي نيز فعال بوده است. از آنجا كه بخش عفوني علاوه بر آموزش دانشجويان پزشكي و دستيار تخصصي كودكان دستيار فوق تخصصي عفوني را انجام مي دهد وجود آزمايشگاه تحقيقاتي كامل و كار آمد براي ارايه سرويسهاي تخصصي و فوق تخصصي به بيماران و همچنين جايگاهي براي انجام مطالعات پژوهشي در قالب پايان نامه و يا ساير موارد پژوهشي لازم و ضروري به نظر مي رسيد تا اينكه با سعي و تلاش بنيانگذاران اوليه از جمله مرحوم استاد دكتر احمد سيادتي و ادامه مسير توسط نيروهاي مجرب تازه نفس فضا و امكانات لازم و همچنين وسايل و مواد آزمايشگاهي مختلف با بودجه هاي دولتي و كمكهاي مردمي فراهم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *