مقالات

انتقال درون-خانوادگی هلیکوباکتر پیلوری: ژنوتایپینگ نمونه های مدفوع

چکیده
مقدمه: بعد از بیش از بیست سال پژوهش، اطلاعات کمی پیرامون روش های دقیق انتقال هلیکوباکتری وجود دارد. هدف از انجام این مطالعه کشف انتقال درون-خانوادگی هلیکوباکتر پیلوری در کودکانی که علائمی برای اندوسکوپی گوارشی فوقانی داشتند و والدینشان بوده است.
روش ها: کودکان (تا 15 سال) در طول سپتامبر 2012 تا اکتبر 2013 مورد بررسی قرار گرفتند. از والدین آنهایی که تست اوره تنفسی مثبت داشتند بعد از دادن رضایت کتبی درخواست نمونه مدفوع و خون شد. روش های غیر تهاجمی مانند تست ایمنی برای آنتی بادی های سرولوژیک علیه هلیکوباکتر پیلوری و تشخیص آنتی ژن آن در مدفوع ارزیابی شدند. شباهت ژنتیکی سویه های در خانواده با استفاده از روش ژنوتایپینگ RAPD-PCR بررسی شد.
نتایج: برطبق نتایج ژنوتایپینگ 30 خانواده، در 10 کودک (33.3%) ژنوتایپ های هلیکوباکتر پیلوری مرتبط با مادرانشان بود، درحالیکه فقط 2 کودک (6.7%) ژنوتایپ مشابه پدرانشان داشتند. به طرز جالبی کودکان با ژنوتایپ های هلیکوباکتر پیلوری مشابه با مادرانشان تیتر آنتی بادی IgA (35.7 ± 10.8) و IgM (87.23 ± 19.15) بالاتری نسبت به کودکان دیگر داشتند. به علاوه، در این کودکان، تیتر پایین تر آنتی بادی های IgG (9.93 ± 3.31) نسبت به کودکانی یافت شد که در مدفوعشان هلیکوباکتر پیلوری نداشتند یا بی شباهت با والدینشان بودند.
نتیجه گیری: در نتیجه، انتقال مادر به کودک روش اصلی انتقال درون-خانوادگی هلیکوباکتر پیلوری در خانواده های ایرانی است. تایپینگ مولکولی هلیکوباکتر پیلوری می تواند در شناسایی جمعیت با ریسک بالا مفید باشد.

author-avatar

درباره مرکز تحقیقات بیماری های عفونی کودکان

بخش عفوني بيمارستان مركز طبي كودكان از شناخته شده ترين مراكز معتبر علمي- آموزشي در ايران است كه در سال 1347 تاسيس شد. اين مركز با بهره گيري از اساتيد مجرب بر حسب نياز جامعه اسلامي علاوه بر خدمات آموزشي و درماني در زمينه فعايتهاي پژوهشي نيز فعال بوده است. از آنجا كه بخش عفوني علاوه بر آموزش دانشجويان پزشكي و دستيار تخصصي كودكان دستيار فوق تخصصي عفوني را انجام مي دهد وجود آزمايشگاه تحقيقاتي كامل و كار آمد براي ارايه سرويسهاي تخصصي و فوق تخصصي به بيماران و همچنين جايگاهي براي انجام مطالعات پژوهشي در قالب پايان نامه و يا ساير موارد پژوهشي لازم و ضروري به نظر مي رسيد تا اينكه با سعي و تلاش بنيانگذاران اوليه از جمله مرحوم استاد دكتر احمد سيادتي و ادامه مسير توسط نيروهاي مجرب تازه نفس فضا و امكانات لازم و همچنين وسايل و مواد آزمايشگاهي مختلف با بودجه هاي دولتي و كمكهاي مردمي فراهم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *