مقالات

الگوی مقاومت ضد میکروبی گونه های شیگلا در کودکان: یک مطالعه شش ساله در یک بیمارستان مرجع در ایران

الگوی مقاومت ضد میکروبی گونه های شیگلا در کودکان: یک مطالعه شش ساله در یک بیمارستان مرجع در ایران

چکیده

زمينه و هدف: گونه هاي شيگلا يكي از علل بروز شيگلوزيس هستند كه يكي از شايع ترين علل اسهال در كودكان محسوب مي شود. این بیماری در بسیاری از کشورهای در حال توسعه مانند ایران بومی است. اين مطالعه با هدف تعيين شيوع و الگوي مقاومت ضد ميكروبي گونه هاي شيگلا در بيماران كودكان مبتلا به اسهال حاد در بيمارستان مركز طبی كودكان (CMC) با تشخيص اسهال حاد به بيمارستان CMC از اسفند 1389 تا اسفند 1394 انجام گرفت. تکنیک های شناسایی و همچنین تست های حساسیت به تفصیل شرح داده شده است.

یافته ها: از 46،795 نمونه مدفوع که برای آزمایش کشت و آزمایش حساسیت به آزمایشگاه میکروبیولوژی بیمارستان CMC ارسال شده ، 573 مورد (1.2٪) از نظر گونه های شیگلا مثبت بودند. شایع ترین گونه شیگلا ،  S. sonnei    (335 مورد ، 4/58٪)و  S. flexneri  (229 مورد ، 40٪) و بعد از آن S.           boydii (8نفر ، 4/4٪) و S. dysenteriae (1 مورد 2/0٪) بودند. S. flexneri نسبت به جنتامایسین (19/17مورد  ، 89٪) و آمیکاسین (15/18مورد ، 83٪) حساس تر بود ، در حالی که سطح بالای مقاومت به تری متیوپریم – سولفامتوکسازول (204/224 ، 91٪) بود. و آمپی سیلین (216/228 ، 95٪) مشاهده شد. S. boydii به آمپی سیلین (5 مورد از 7 ، 71٪) و سفوتاکسیم (7/6 ، 7/86٪) حساس بود و فراوانی بالای مقاومت در برابر تری متیوپریم-سولفامتوکسازول مشاهده شد (5/7 مورد،   71٪). در رابطه با S. sonnei ، بیشترین حساسیت در برابر آمیکاسین و جنتامایسین (به ترتیب 87٪ و 80٪) گزارش شده است ، در حالی که بیشترین مقاومت در برابر تری متیوپریم – سولفامتوکسازول (325/331 = 331 ، 98٪) و سیپروفلوکساسین (66 مورد 76 ، 87٪) گزارش شده است. از 573 ایزوله تعداد 115 ایزوله در مورد مقاومت به سيپروفلوكساسين موردآزمايش قرار گرفت و 84 ایزوله(73٪) نسبت به آن مقاوم بودند . مقاومت به چند دارو (MDR) ، (یعنی مقاومت به سه یا بیشتر از کلاسهای داروهای ضد میکروبی) به 11 الگوی مشخص تقسیم بندی شد.

نتیجه گیری: در این مطالعه ، S. sonnei گونه غالب شیگلا بود. مقاومت بالا در برابر آنتی بیوتیک های متداول مانند تری متیوپریم-سولفامتوکسازول و آمپی سیلین ،درمان تجربی را برای مدیریت شیگلوز در ایران محدود می کند. از طرف دیگر ، لازم به ذکر است که سفالوسپورین های نسل سوم می توانند جایگزین مناسبی برای این داروها باشند.

author-avatar

درباره مرکز تحقیقات بیماری های عفونی کودکان

بخش عفوني بيمارستان مركز طبي كودكان از شناخته شده ترين مراكز معتبر علمي- آموزشي در ايران است كه در سال 1347 تاسيس شد. اين مركز با بهره گيري از اساتيد مجرب بر حسب نياز جامعه اسلامي علاوه بر خدمات آموزشي و درماني در زمينه فعايتهاي پژوهشي نيز فعال بوده است. از آنجا كه بخش عفوني علاوه بر آموزش دانشجويان پزشكي و دستيار تخصصي كودكان دستيار فوق تخصصي عفوني را انجام مي دهد وجود آزمايشگاه تحقيقاتي كامل و كار آمد براي ارايه سرويسهاي تخصصي و فوق تخصصي به بيماران و همچنين جايگاهي براي انجام مطالعات پژوهشي در قالب پايان نامه و يا ساير موارد پژوهشي لازم و ضروري به نظر مي رسيد تا اينكه با سعي و تلاش بنيانگذاران اوليه از جمله مرحوم استاد دكتر احمد سيادتي و ادامه مسير توسط نيروهاي مجرب تازه نفس فضا و امكانات لازم و همچنين وسايل و مواد آزمايشگاهي مختلف با بودجه هاي دولتي و كمكهاي مردمي فراهم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *