مقالات

الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری های گرم منفی جدا شده از عفونت های خون در یک بیمارستان مرجع کودکان

چکیده

اهداف

عفونت های گردش خون دلیل عمده ی مرگ و میر کودکان در سرتاسر جهان است. این مطالعه اپیدمیولوژی و مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری های گرم منفی حاصل از عفونت های گردش خون در کودکان پذیرش شده در یک بیمارستان کودکان را توصیف می کند.

روش اجرا

اطلاعات میکروبیولوژی و بالینی بیماران با کشت خون مثبت از مارچ 2011 تا سپتامبر 2016 جمع آوری شد. روش های آزمایشگاهی استاندارد برای کشت خون و شناسایی باکتری استفاده شد. حساسیت میکروبی توسط روش های دیسک دیفیوژن Kirby–Bauer و براث میکرودایلوشن بررسی شد.

نتایج

از 2325 پاتوژن باکتریایی جدا شده از کشت خون، 41.1% (n = 956) با کتری های گرم منفی بودند. بیشتر جدایه های بالینی در بخش CICU شناسایی شد. اغلب جدایه های باکتریایی کلبسیلا پنومونیه زیرگونه پنومونیه (n = 263; 27.5%)

 

author-avatar

درباره مرکز تحقیقات بیماری های عفونی کودکان

بخش عفوني بيمارستان مركز طبي كودكان از شناخته شده ترين مراكز معتبر علمي- آموزشي در ايران است كه در سال 1347 تاسيس شد. اين مركز با بهره گيري از اساتيد مجرب بر حسب نياز جامعه اسلامي علاوه بر خدمات آموزشي و درماني در زمينه فعايتهاي پژوهشي نيز فعال بوده است. از آنجا كه بخش عفوني علاوه بر آموزش دانشجويان پزشكي و دستيار تخصصي كودكان دستيار فوق تخصصي عفوني را انجام مي دهد وجود آزمايشگاه تحقيقاتي كامل و كار آمد براي ارايه سرويسهاي تخصصي و فوق تخصصي به بيماران و همچنين جايگاهي براي انجام مطالعات پژوهشي در قالب پايان نامه و يا ساير موارد پژوهشي لازم و ضروري به نظر مي رسيد تا اينكه با سعي و تلاش بنيانگذاران اوليه از جمله مرحوم استاد دكتر احمد سيادتي و ادامه مسير توسط نيروهاي مجرب تازه نفس فضا و امكانات لازم و همچنين وسايل و مواد آزمايشگاهي مختلف با بودجه هاي دولتي و كمكهاي مردمي فراهم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *