مقالات

الگوهای مقاومت به ضد میکروبی باکتریهای گرم مثبت جدا شده از کودکان مبتلا به عفونت جریان خون در یک بیمارستان مرجع در ایران

الگوهای مقاومت به ضد میکروبی باکتریهای گرم مثبت جدا شده از کودکان مبتلا به عفونت جریان خون در یک بیمارستان مرجع در ایران: یک مطالعه 6 ساله

چکیده

زمينه و هدف: عفونت هاي خوني به عنوان يك عامل جدي در مرگ و مير در كودكان در نظر گرفته شده است. هدف از این مطالعه ، گزارش باکتریهای گرم مثبت (GPB) مسئول عفونتهای خون در کودکان و تعیین الگوهای مقاومت ضد میکروبی آنها در بیمارستان مرکز طبی کودکان (CMC) ، تهران ، ایران بود.

روش كار: اين مطالعه گذشته نگر در يك دوره 6 ساله (اسفند 1398 تا شهریور 1395) براي كودكان مبتلا به BSI انجام شد. برای شناسایی باکتریها روشهای استاندارد باکتریولوژیکی انجام شد. تست های حساسیت ضد میکروبی با استفاده از روش انتشار دیسک طبق دستورالعمل CLSI مورد بررسی قرار گرفت.

يافته ها: از 68233 نمونه كشت خون ، 2349 ایزوله بدست آمد كه 59٪ از  آنها  (تعداد 1393) گرم منفي بودند. شایع ترین ایزوله های GPB مربوط به استافیلوکوکوس کوآگولاز منفی (CoNS) بود (تعداد 609 نمونه و 44٪) و پس از آن استافیلوکوکوس اورئوس ( تعداد 319 و 23٪)  ، گونه انتروکوکوس(تعداد 139 و 10٪ )، استرپتوکوکوس پنومونی (تعداد 106 و ٪8)، استرپتوکوکوس ویریدانس (تعداد 180 و 13٪) گونه های میکرو کوکوس (تعداد 24 و 7/1٪ )، و استرپتوکوکوس گروه B (تعدا د16 و 1٪). میزان مقاومت به متی سیلین در استافیلوکوکوس آرئوس و CoNS به ترتیب 47٪ (تعداد 124/116) و 91٪ (609/557) بود.  ایزوله های استرپتوکوکوس پنومونیه مقاومت بالایی در برابر تری متوپریم / سولفامتوکسازول(33/28 و 85٪)   و اریترومایسین (91/59 و 65٪)  نشان داد. ایزوله های استرپتوکوکوس ویریدانس و سویه های میکروکوکوس حساسیت بالایی نسبت به لینزولید (100٪) بسیار حساس بودند. همه جدايه هاي تست شده گروه استرپتوكوكوس B نسبت به آنتي بيوتيك هاي مورد استفاده در اين مطالعه حساس بودند. از بين گونه هاي انتروكوكوس ، 52 ٪ (تعداد 133/69) از آنها نسبت به ونكومايسين مقاوم بودند.

نتیجه گیری: نتایج ما بر اهمیت یک راهنمای ارزشمند در شناسایی روند مقاومت و انتخاب آنتی بیوتیک مناسب تأکید می کند

 

author-avatar

درباره مرکز تحقیقات بیماری های عفونی کودکان

بخش عفوني بيمارستان مركز طبي كودكان از شناخته شده ترين مراكز معتبر علمي- آموزشي در ايران است كه در سال 1347 تاسيس شد. اين مركز با بهره گيري از اساتيد مجرب بر حسب نياز جامعه اسلامي علاوه بر خدمات آموزشي و درماني در زمينه فعايتهاي پژوهشي نيز فعال بوده است. از آنجا كه بخش عفوني علاوه بر آموزش دانشجويان پزشكي و دستيار تخصصي كودكان دستيار فوق تخصصي عفوني را انجام مي دهد وجود آزمايشگاه تحقيقاتي كامل و كار آمد براي ارايه سرويسهاي تخصصي و فوق تخصصي به بيماران و همچنين جايگاهي براي انجام مطالعات پژوهشي در قالب پايان نامه و يا ساير موارد پژوهشي لازم و ضروري به نظر مي رسيد تا اينكه با سعي و تلاش بنيانگذاران اوليه از جمله مرحوم استاد دكتر احمد سيادتي و ادامه مسير توسط نيروهاي مجرب تازه نفس فضا و امكانات لازم و همچنين وسايل و مواد آزمايشگاهي مختلف با بودجه هاي دولتي و كمكهاي مردمي فراهم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *